Kuruluş Amacı
Kuruluş Amacı


Türk ve İngiliz ortaklığı olan Tailwind Havayolları; sivil havacılık sektöründe kalıcı ve etkin bir yere ulaşarak çağımıza uygun, kaliteli bir havayolu sunmak amacıyla kuruldu. Bu amacı gerçekleştirecek sağlam altyapıyı oluşturmak için havacılığın en deneyimli ve en bilgili isimleri Tailwind Havayolları'nın çatısı altında bir araya geldi.

Türkiye'nin bugün 23 milyon olan turist sayısını, hedeflediği 50 milyon seviyesine çıkarabilmesi hava ulaşımındaki gelişmelere bağlı. Bu amacı gerçekleştirmek için başlayacağımız uluslararası turistik charter seferleriyle yolcularımızın memnuniyetini esas alıyoruz.

 

Yolcularımıza güvenilen ve saygı duyulan bir havayolu şirketi olarak hem ekonomik hem de kaliteli hizmet sunacağız. Bu yolculuğumuzla Türk Sivil Havacılık sektörüne yeni bir soluk getirmeyi hedefliyoruz.

Misyon ve Vizyon

Misyonumuz
Deneyimli ve etik değerlere sahip kadrosuyla, düzenli uçak bakımlarıyla, her uçuşumuzu ilk uçuşumuz gibi özverili, dakik ve emniyetle gerçekleştiren operasyonlarıyla ve kendini sürekli yenileyen yönetim anlayışıyla üst düzey kalitede emniyetli ve güvenli hizmet sağlayan havayolu olmak.

Vizyonumuz
Yurt içi ve yurt dışı yolcu taşımacılığında, tarifeli ve tarifesiz seferlerle, yolcular, yerli ve yabancı tur operatörleri ve turizm acenteleri tarafından ilk tercih edilen saygın bir havayolu olmak.

Yönetim Kurulu
40 yıllık üstün çalışma becerisi ve havacılık tecrübesi olan Kadri Muhiddin Türk ve İngiliz ortaklığından oluşan Tailwind Havayolları'nın Yönetim Kurulu Başkanı. Kadri Muhiddin aynı zamanda kurucusu olduğu Londra/İngiltere merkezli Gamit Ltd. Havacılık Yatırım Yönetim/Danışmanlık şirketinin ve Basel/İsviçre'de bulunan VIP Uçak Dönüşüm ve Bakım Merkezi AMAC şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini de sürdürüyor.

27 yıllık havacılık geçmişine sahip olan Safi Ergin ise şirketimizin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü. Türkiye'nin ilk özel havayolu İstanbul Havayolları'nın kurucularından olan Safi Ergin, aynı zamanda TÖSHİD'in kurucu başkanı olup 10 yıl süreyle Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini başarı ile yürütmüştür.

25 yılı aşkın Havacılık tecrübesine sahip olan Halim Aydın ise İşletme-Ekonomi mezunu olup, şirketimizin Yönetim Kurulu üyesi ve Mali ve İdari İşler Direktörü görevini sürdürmektedir.

Uçuş İşletme Direktörlüğü
Uçuş İşletme Direktörü Kaptan Pilot Mete Batur önderliğindeki Tailwind Havayolları uçuş ekipleri; deneyimli, titizlikle seçilmiş, eğitimli, yüksek niteliklere sahip profesyonel kokpit ve kabin ekiplerinden oluşuyor.

Kaptan Pilotlarımız ortalama 20 yıllık, kabin ekiplerimiz 10 yıllık uluslararası tecrübeye sahipler. Uçuş ekiplerimiz bu nitelikleriyle yolcularımızın maksimum uçuş emniyeti ile konforlu ve rahat seyahat etmelerini sağlıyor.

Yer İşletme Direktörlüğü
Tailwind Havayolları Yer İşletme Direktörlüğü, şirket ve sivil havacılık talimatları dâhilinde,  uçak hizmetlerinin güvenli, çabuk, verimli ve yolcu memnuniyetini gözetecek şekilde Ulusal ve Uluslararası Sivil Havacılık Kuruluşları IATA/ICAO/SHT OPS kurallarına göre gerçekleşmesini sağlamaktadır. Zafer Karagözoğlu yönetimindeki yer hizmetleri personelimiz yolcularımızın rahat seyahat etmeleri ve ikram hizmetlerinin kalite standartlarında yürütülmesi için çalışmalarını sürdürmektedir.

Teknik Direktörlük
Uçak Yüksek Mühendisi Kerem Koç'un önderliğindeki teknik departmanımız Sivil Havacılık kurallarına uygun olarak yapılanmasını tamamladı. Uçaklarımızın bakım hizmetlerini deneyimli mühendis ve teknisyen kadromuzla, Türk/Avrupa Ortak Sivil Havacılık Kuralları SHY/JAR- 145 çerçevesinde, bakım ve uçuş emniyetini ön planda tutarak sürdürüyoruz. Uçak üs ve motor bakımlarımızsa, Tailwind Kalite Sistemi gözetiminde, konusunda uzmanlaşmış ve kabul görmüş EASA Part 145 onaylı bakım kuruluşları tarafından yapılıyor.

Eğitim Direktörlüğü

Eğitim Direktörü Kaptan Pilot Ali Karaoğlan önderliğindeki Eğitim Departmanı, şirket personelinin Temel ve Tazeleme Eğitimlerini ulusal ve uluslararası mevzuatlara uygun olarak konusunda uzman, deneyimli ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylı öğretmen kadrosuyla gerçekleştirmektedir.

 

Emniyet & Kalite Direktörlüğü

Tüm Tailwind departmanları ile tedarikçilerinin çalışmalarını, ulusal - uluslararası mevzuat ile işletme prosedürlerine ve belirlenmiş emniyet hedeflerine uygun olarak yaptıklarını kontrol eden, denetleyen ve gerektiğinde düzeltici/önleyici faaliyetler ile iyileştirilmesine katkıda bulunan; Emniyet & Kalite Departmanı, Mehmet Bostan tarafından idare edilmektedir. Departmanın diğer kadrolarında da konularında bilgili ve tecrübeli personel istihdam edilmektedir.

Satış ve Pazarlama Müdürlüğü
Satış ve Pazarlama ekibimiz turistik charter uçuşları, özel uçuşlar ve ekipli uçak kiralamalarında tecrübeli isimlerde oluşuyor. Yöneticiliğini İpek Erdoğmuş'un üstlendiği satış ve pazarlama ekibi, başta tur operatörleri olmak üzere müşterilerine hızlı ve profesyonelce hizmet veriyorlar.

Kabin Hizmetleri Müdürlüğü

Tailwind Havayolları Kabin Hizmetleri Müdürlüğü  Özlem Sözer  tarafından yürütülmekte olup, şirket, yerel ve uluslararası otoritelerin  gerekliliklerine göre Emniyetli ve güvenli bir uçuş operasyonu ilkesi prensipleri doğrultusunda,  titizlikle seçilen kabin personeli ile birlikte takım ruhunun ve ekip çalışmasının en üst seviyede tutulduğu bir idare sistemine sahiptir. Tailwind Havayolları Kabin Eğitimleri ise Kabin Eğitim Müdürü Pınar Kılıç liderliğinde tecrübeli eğitmen kadrosuyla   yerel ve ilgili uluslararası  otoritelerce belirlenmiş gereklilikler ve standartlara göre yapılmaktadır.

Güvenlik Müdürlüğü

Tailwind Havayolları Güvenlik Müdürlüğü Nejla Şenol yönetiminde ulusal ve uluslararası mevzuatlara uygun olarak tüm yolcularının, personelinin ve sahip olduğu malvarlıklarının güvenliğini en üst düzeyde sağlamak ve bunu sürekli olarak artan bir güvenlik bilinci ile en üst seviyede tutmak amacı ile yapılanmıştır.

Emniyet ve Güvenlik

İnsan yaşamına verdiğimiz önemden dolayı, şirketin tüm faaliyetlerinde Uçuş ve Yer Emniyeti'nin sağlanması Tailwind Havayolları'nın öncelikli konusu. Uçuş ve Yer Emniyeti'nin ancak tüm çalışanların katılımıyla sağlanacağına inanıyoruz. Bu nedenle, Tailwind Havayolları Uçuş ve Yer Emniyeti'nin sağlanmasında aşağıdaki ilkeleri uygulamaya büyük özen göstermekte:

  • Uçuş ve Yer Emniyeti'yle ilgili hem ulusal hem de uluslararası kural ve standartların Tailwind Havayolları'nda uygulanması,
  • Uçuş ve Yer Emniyeti hakkında personelin sürekli eğitimi,
  • Bütün kademelerdeki çalışanlara hiç bir zorlama olmadan ve istedikleri zaman rahatça raporlama yapabilecekleri ortamın sağlanması,
  • Uçuş ve Yer Emniyeti'yle ilgili raporlamaların yapılmasında bir sınırlama yoktur. Şirketin herhangi bir kademesinde yer alan bir çalışanın, şirketin en üst kademesine kadar doğrudan raporlama yapabilmesi,
  • Çalışanlar tarafından yapılan raporlamalar gizlilik esasında değerlendirilmesi,
  • Yapılan faaliyetlerle ilgili geri bildirim bilgisinin sağlanmasını, şirket kültürünün bir parçası olarak görerek bunun oluşması için gerekli ortamın sağlanması,
  • Çalışanların Uçuş ve Yer Emniyeti konuları hakkında Kalite Departmanı'yla bilgi paylaşımını teşvik edilmesi,
  • Yazılı ve sözlü iletişim araçlarını kullanarak personelin Uçuş ve Yer Emniyeti konusunda bilincinin arttırılmasının sağlanması,
  • Faaliyetlerini sürdürürken, insandan kaynaklanabilecek hata nedenlerinin göz önüne alınması ve bu tür hataların oluşmaması için gerekli önlemlerin alınması,
  • Sektördeki kuruluşların faaliyetlerinde, şirketin Uçuş ve Yer Emniyeti'ni etkileyebilecek tehdit oluşursa, bunlar hakkında çalışanların uyarılması.
Uçuş Tipleri

Turistik Charter Uçuşları

'Paket tur' satan tur operatörlerinin, sezonluk veya belli bir dönemi kapsayan haftalık uçuşlarda, uçak ihtiyaçlarını karşılamak, Türkiye'ye uçmak isteyen yurt dışındaki tur operatörleri veya yurt dışına charter ihtiyacı olan Türkiye'deki tur operatörlerinin ihtiyaçları eksiksiz yerine getirmek,

 

Özel Uçuşlar

Firma, kurum ve spor kulüplerinin ihtiyaç duydukları münferit uçak kiralamalarında yardımcı olmak,

 

Ekipli Uçak Kiralama

Uçak ihtiyacı olan yerli ve yabancı havayollarına uçaklarımızı bakım sorumluluğu ve uçak sigortası tarafımıza ait olmak üzere uçuş ekibimizle beraber kiralamak başlıca hizmetlerimizdir.

Filo
Filo

Tailwind Havayolları'nın filosu; emniyet, verimlilik ve yolcu memnuniyeti konusundaki önderliğinden dolayı bugüne kadar satış rekorları kırarak tüm dünya çapında 230'u aşkın havayoluna 6500 adetten fazla satılan Boeing B737 tipi uçaklardan oluşuyor.Teknik Özellikler
Tip/Model: B737-400   Motor Gücü: 23,500 Pound
Yolcu Sayısı: 168 Maksimum Kalkış Ağırlığı: 65090 Kg
Seyir Hızı: 0,745 mach Motor Tipi: 2 adet CFMI CFM56-3C1
Maximum Hız: 0,82 Mach Kargo Kapasitesi: 38,9 m3 / 7484 Kg
Azami Menzil: 3000 km Maximum Seyir Yüksekliği: 37,000 Feet

BOEING 737-400
Kabin Koltuk Konfigürasyonu 168 YolcuTeknik Özellikler
Tip/Model: B737-800   Motor Gücü: 26,300 Pound
Yolcu Sayısı: 189 Maksimum Kalkış Ağırlığı: 79,015 Kg
Seyir Hızı: 0,785 mach Motor Tipi: 2 adet CFMI CFM56-7B26
Maximum Hız: 0,82 mach Kargo Kapasitesi: 44 m3 / 8407 Kg
Azami Menzil: 5,765 km Maximum Seyir Yüksekliği: 41,000 Feet

BOEING 737-800
Kabin Koltuk Konfigürasyonu 189 Yolcu


Uçuş Hatları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resmi büyütmek için tıklayınız...

Bu sayfa Tailwind Havayolları Hizmet Sağlayıcıları’nın kullanımı için hazırlanmıştır. Doküman ve El Kitaplarına ulaşmak için tıklayınız